HS Hastalığı Resimler

HS Hastalığı Resimler Görseller

HS Hastalığı Resimler, köpek memesi hastalığı resimleri, Hidradenitis Suppurativa resimleri, hs hastalığı görselleri, hs nedir, köpek memesi nedir, hs hastaları

HS Nedir?

HS Hastalığından kurtulanlar: HS Hastalığı Resimler Görseller Hidradenitis suppurativa (HS), genel anlamda koltukaltları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerle nitelenen kronik bir deri hastalığıdır. Bu inflamasyon bölgelerinde bir çok süre ağrılı lezyonlar, nodüller ve çıbanlar çıkmaktadır.

Köpek memesi hastalığı: Bunlar genel anlamda bazı ter bezlerinin (apokrin bezlerinin) bulunmuş olduğu bölgeler, memelerin altı, kalçalarda ve baldırların içi olmak suretiyle cildin sürtündüğü yerlerde bulunur. HS, enfeksiyöz ya da bulaşıcı bir hastalık değildir.

Dermatologlarca kimi zaman “akne inversa” olarak da anılan HS, Görseller kişiden kişiye değişkenlik göstererek çeşitli şekillerde görülmektedir. Hafifçe derecedeki HS olguları minik şişkinliklerden, siyah noktalardan yada birkaç kistten oluşabilirken daha ileri evre hastalarında ise birden fazla reküren ve kimi zaman de kokulu akıntıları olan abseler görülür.

HS’nin yol açmış olduğu lezyonlar son aşama hastalık verici ve ağrılı olabildiğinden bu hastalıkla yaşayanların yaşam kalitesi bir çok süre bozulmaktadır.

HS deriyi tutan bir hastalıktır. HS’nin inflamatuar bir Görseller bozukluk olması bu hastalığın vücudun kendi bağışıklık sistemindeki düzensizliklerinden kaynaklandığı anlamına gelmektedir. HS Görseller her yaşta görülebilir, sadece en oldukça 20’li yaşlarının başlarındaki yetişkinlerde ortaya çıkar ve 50 ile 55 yaşından sonrasında azalır.

HS’nin dünyadaki görülme sıklığının genel popülasyonda %1 civarında olduğu belirtilmektedir.3 Sadece bir çok süre yanlış tanı konulması ve HS ile yaşayan pek oldukça şahıs semptomlarını anlatmakta ya da bir dermatologtan yardım istemekte güçlük çekmesi sebebiyle HS Görseller tanısı konan kişilerin sayısı bu tahmin edilenden oldukça daha azdır.

Tüm HS olguları progresif (süre içinde ilerleyen) olmasa da, bazı HS Görseller olguları doğru yönetilmezse tekrardan ortaya çıkıp büyümeye devam edebilir. Bunun sonucunda, HS’ye olabildiğince erken tanı konup doğru bir halde tedavi edilmesi ehemmiyet taşımaktadır. HS hastaları için birinci adım, dermatologlarınla görüşüp doğru bir tanı konmasını sağlamaktır.

HS Hastalığı Resimler Görseller