HS Hastalığının Sendromları

HS Hastalığının Sendromları

HS Hastalığının Sendromları Birçok HS hastasının başka kronik hastalıkları vardır, bu da araştırmacıların hidradenitin bir tek cildi değil, tüm vücudu etkileyen sistemik bir hastalık bulunduğunu düşünmesine niçin olur. Başka bir kuram: HS, bağışıklık sistemindeki bir tür kusuru, iltihaplı bağırsak hastalığı ve belirli artrit türleri şeklinde öteki otoimmün bozukluklarla paylaşır. Bu durumlarda, otoimmün inflamatuar hücreler kan dolaşımında meydana gelir, sadece bunlar kısmen cilde, kısmen bağırsağa, kısmen de eklemlere yönlendirilir.

Vücut kitle endeksiniz yüksekse, metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık için risk altında olabilirsiniz. Bu, iltihabın bir sonucu olabilir ve ağrınız sizi yürümekten yada herhangi bir fizyolojik aktivite yapmaktan alıkoyuyorsa daha hareketsiz hale gelebilir.

HS’NİN KOMORBİDİTELERİ ŞUNLARI İÇERİR:

İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) – HS’li kişilerin Crohn hastalığı ve ülseratif koliti içeren bu kronik duruma haiz olma olasılığı iki ila üç kat daha fazladır.

Metabolik sendrom – Tüm HS hastalarının yarısında, kalp krizi, nüzul ve tip 2 diyabet riskinizi artıran aşırı kiloluluk, yüksek gerilim, yüksek kan şekeri ve kolesterol şeklinde bir grup risk faktörü olan metabolik sendrom vardır.

Spondiloartrit (SpA) – HS’li kişilerin ortalama% 5’inde omurgaya hücum eden ve sırt ağrısı üreten bu iltihaplı eklem hastalığı vardır. Her iki duruma da haiz olan hastalar, HS’nin ilk semptomlarından ortalama dört yıl sonrasında SpA geliştirdi.

Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS) – HS hastalarının kabaca% 9’unda bu hormonal bozukluk, bayanların koyu __ oranda adam sex hormonları (testosteron ve öteki androjenler) olarak normalden daha yüksek hormon üretmesine niçin olur.

HS’NİN KOMPLİKASYONLARI ŞUNLARI İÇERİR:

İkinci en yaygın cilt kanseri türü olan skuamöz hücreli karsinom – HS hastalarının% 4’ü bu tip cilt kanserini geliştirmeye devam ediyor, bir ihtimal lezyonlarda ve nodüllerdeki devamlı iltihaplanma cildinizde hücresel düzeyde değişimler yarattığı içindir.

Anksiyete ve depresyon – Anlaşılır bir halde, HS hastalarının ortalama üçte birinde anksiyete var ve% 35’i depresyondan muzdarip.

İntihar – HS hastalarının kabaca% 10’u kendini öldürme düşüncesine sahipti yada buna girişim etti. Journal of Investigative Dermatology’de 2017 senesinde meydana getirilen bir araştırma, HS’li kişilerin intihardan ölme olasılığının iki kat daha çok bulunduğunu buldu.

 

Online Danışma Hattı

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir