Akne inversa Nedir?

Akne inversa? ve tedavisi

Akne inversa Nedir? / hidradenitis suppurativa nedir?

Akne inversa Nedir? Akne inversa (AI) olarak da adlandırılan Hidradenitis suppurativa (HS), bilhassa aşağıdaki bölgelerin etkilendiği saç köklerinin kronik enflamatuar bir hastalığıdır: koltuk altları, kasık, anal ve genital bölgeler, göbek kıvrımları ve hanım memesinin altındaki kıvrımlar. İlk deri değişimleri çoğu zaman buluğluk çağından sonrasında adım atar ve hastalığa çoğu zaman şiddetli ağrı birlikte rol alır. Tedavi edilmezse cilt ciddi şekilde hasar görebilir, belirgin yara izi ve kısıtlı hareket kabiliyeti, etkilenen kişilerin yaşam standardını mühim seviyede düşürebilir.

Aşağıda hidradenitis suppurativa (HS) / acne inversa (AI) ‘nın sebepleri, semptomları ve tedavisine genel bir bakış sunmak istiyoruz.

Akne inversa / hidradenitis suppurativa semtomları nedir?

İlk olarak, tipik olarak oldukça ağrılı olan aşikar topaklar ve kalınlaşmalar oluşur. Daha sonraki aşamalarda yara izi, irin ve fistül koleksiyonları ön plandadır. Bunlar çevredeki dokuya derinlemesine ulaşır, kendiliğinden boşalabilir ve irin, kan yada fena kokulu bir salgı salabilir. Akne inversa için aralıklı bir seyir tipiktir. Saldırıların sayısı ve süresi büyük seviyede değişebilir.

Akne inversa sebepleri nedir?

Saç köklerinin iltihaplanmasının hastalığın deposu olduğuna inanılıyor. Sadece kati nedenler hemen hemen nihayet açıklığa kavuşmadı. Doktorlar, hastalığın seyrini kötüleştiren risk faktörlerinden şüpheleniyorlar. Bunlar, bilhassa sigara içmeyi ve fazla şişman olmayı, ek olarak mekanik sürtünmeyi (mesela ıslak tıraş ve sıkı giysiler giymekten) ve artan terleme eğilimini ihtiva eder. Stres, ruhsal stres ve hormonal bozukluklar da kursun ciddiyetini etkileyebilir. Etkilenen bazı kişiler, ailelerinde daha çok akne inversa vakası bildirdiler, böylece bazı hastaların genetik yatkınlıktan şüpheleniliyor. Akne inversa ile ilişkilendirilebilecek öteki hastalıklar örn. metabolik sendrom, iltihaplı bağırsak hastalığı, romatizmal hastalıklar, depresyon ve kardiyovasküler hastalıklar.

Terapi süreci nasıldır ?

Terapi, hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Ciddiyetine bakılmaksızın uygulanması ihtiyaç duyulan genel önlemler esastır:

Mevcut riski kapatmak ve;

  • Tetikleyici faktörler (nikotinden uzak durma, kilo ve stres azaltma)
  • Etkilenen alanları kuru tutmak (ör. Keten bezler koymak)
  • Mekanik tahrişi önlemek için bolca giysiler giyinin
  • Islak tıraştan kaçının
  • Etkilenen bölgelerin günlük dezenfeksiyonu ile tutarlı kişisel hijyen
  • Bu önlemler kafi bir iyileşmeye yol açmazsa, başka tedavi seçenekleri mevcuttur. 

    Online Danışma Hattı

Akne inversa nedir ? Faktör

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir