Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi

Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi Hidradenitis Süpürativa Ve Yaşam Kalitesi

Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi Toplumda Köpek Memesi hastalığı olarak malum Hidradenitis Süpürativa(HS) hastalığı nedir?

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da malum hidradenitis süpürativa, vücutta bilhassa kıvrım bölgelerinde yerleşim gösteren,  alevlenmeler yaparak şiddetli sivilce, çıban ve içinden iltihaplı akıntıların geldiği, zaman içinde bu sivilce ve çıbanların kronik hale gelmiş olarak o bölgede yıkıma niçin olarak doku yapısını değiştirdiği, ciddi ağrıya, fena kokuya sebep olan bir hastalıktır.

 Vücudun hangi bölgelerinde çoğunlukla görülmektedir?

Bilhassa koltukaltı, kasıklar, kalça, göğüs arası ve göğüs altında ve içinde daha sık olmak suretiyle, ağrılı, akıntılı, derin yerleşimli şişlikler, doku hasarı ve fena iyileşmeye bağlı olarak şiddetli yara izleri,akıntılı fistüller, sırtta, yüzde şiddetli sivilceler de olabilir.

En fazlaca hangi yaş aralığında görülür? Cinsiyete gore dağılımı nasıldır? Ne sıklıkta görülür?

Çoğunlukla genç erişkinlerde görülmekle beraber, daha ileri yaşta da ortaya çıkabilir. Hanımlarda daha sık görülür. Toplumun % 4’ünü etkileyebilen bir hastalıktır. Erişkinlik dönemine girmeyle beraber başlangıç tipiktir.

Hidradenitis Süpürativa(HS) hastaların toplumsal yaşamını iyi mi etkisinde bırakır?

-Hastaları toplumsal yaşantıdan uzaklaştırır. Bilhassa çıbanların ilk çıkma döneminde fazlaca şiddetli ağrılar, halsizlik, ateş görülebilir. Akıntının başlamasıyla beraber şahıs devamlı kendini kirli hisseder, giysileri, nevresimleri devamlı kirlenmektedir.Kokuyla beraber yalnız kalmaya eğilimli hale gelir ve fazlaca ciddi depresyon da gelişebilmektedir bu hastalarda. Cinsel yaşamı, toplumsal yaşamı negatif olarak fazlaca etkilenir.

Hastalığın cemiyet ve doktorlar tarafında bilinirliğini iyi mi değerlendiriyorsunuz?

– Hastaların tanı alması averaj 7 yıl sürer. Toplumda çıban olarak değerlendirilir, hastalar doktora gitmeye çekinebilmektedir. Dermatoloji uzmanları ve mevzuya hakim cerrahlar yada aile hekimleri değerlendirmediği sürece hastalık, yanlış tanı alabilmektedir. Kıl kökü iltihabı, enfeksiyon sanılabilmektedir.

Hidradenitis Süpürativa(HS) tanısı iyi mi konulmaktadır? Tanıda gecikmeler olabilir mi? Tanıdaki gecikmelerin hastalığın gidişatına tesirleri nedir?

– Tanı, tetkike gerek kalmadan, klinik olarak muayene sonucunda konur. Hastaların tanı alması averaj 7 yıl sürer. Mevzuda uzman olmayan bir hekime başvurulduğunda enfeksiyon sanılarak gereksiz antibiyotik tedavileri ve cerrahi işlemler yapılabilir. Hasta iyileşmediği benzer biçimde, hastalığı ilerler, kalıcı deri bozuklukları ve fistüller gelişir.

Hidradenitis Suppurativa(HS) hastaları yada bu hastalığı olmasından kuşku edenler hangi doktora gitmelidir?

-Ne olursa olsun bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurmalıdır. Mevzuya hakim olan plastik cerrah yada genel cerrah da hastaya derhal operasyon karraı vermeden deri ve zührevi hastalıklar uzmanının görüşünü alır. Plastik cerrahi yada genel cerrahiyle hastaların durumu değerlendirilerek uygun tedavi başlanır, uygun hastalar cerrahi tedaviye yönlendirilir, uygun hastalar ilaç tedavileri alır.

Hidradenitis Suppurativa(HS) hastalarının yaşamı doğru tanı ve tedavi ile iyi mi değişmektedir?

Hayatları tamamen değişmiş olur. Günlük hayatta ciddi aksaklıklara yol açan yaraları iyileşir, akıntıları geçer, koku problemi olmaz, şahıs kendine itimatını yeniden kazanır, toplumsal hayata geri döner.

 

Online Danışma Hattı

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir