HS Hastalığı

HS Hastalığı Forum Blog

Hidradenitis Suppurativa’da Erken Teşhis

Hidradenitis Suppurativa’da Erken Teşhis

Hidradenitis Suppurativa’da Erken Teşhis HS tanısı konmasının averaj 7 yıl sürdüğünü biliyor muydunuz?

Bu 7 yıl süresince, HS semptomları çoğu zaman yanlış teşhis edilir ve bundan dolayı fena işlem görür. Bu vakaların çoğunda, HS’Lİ bir şahıs başlangıçta doktora gittiğinde, çoğu zaman 1.yada 2. aşamadadır. Hidradenitis Suppurativa’yı tedavi eden bir hekim yada HS’Yİ teşhis edebilen bir uzman bulduklarında, geri dönüşümsüz cilt hasarına yol açabilir.

Bu yüzden, farkındalığı artırmaya ve daha süratli bir teşhis koymaya destek olmak için doktorunuz Hidradenitis Suppurativa hakkında bilmesini istediğimiz maddeleri listeledik.

Teşhis konulmasına destek olabilecek, sorulabilecek yeterince kolay iki sual vardır.

Son 6 ayda bir çıban salgını yaşadılar mı?
Birden fazla çıban var mıydı ve birden fazla bölgede mi bulunuyordu?
Hasta her iki soruya da evet cevabı verdiyse ve çıbanlar yukarıda vurgulanan ortak alanları gösteriyorsa (koltuk altı, göğüs altı, kasık ve uyluk) bu Hidradenitis Suppurativa olabilir.

HS kendisini başka yerlerde de izah edebilir.

HS’den en oldukça etkilenen alanlar koltuk altı, kasık, nefes altı, uyluk ve kalçadır. Sadece bunlar etkileyebileceği tek alan değildir.

HS ek olarak baş, boyun, kulaklar, kollar, el, bacaklar, ayaklar ve sırtta da görülebilir. Kimi zaman HS bu bölgelerde ortaya çıkarsa, doktorlar bunu teşhis etmekte tereddüt edebilir zira HS’nin ortaya çıkması “tipik olan alan” değildir.

Bende yok demeyin

Teşhis almaya çalışırken birçok HS savaşçısına yeterince yıkamadıkları söylenir. Bu oldukça utanç verici olabilir ve gereksiz kişisel görüntü problemlerine niçin olabilir, sadece en önemlisi, basitçe doğru değildir. HS’nin kendi kendine bakım ile kanıtlanmış bir bağlantısı yoktur. Dünyanın en temiz insanı olabilirsiniz ve hala HS geliştirebilirsiniz.

İşte orada, doktorlarımızın HS hakkında bilmesini istediğimiz 5 şey var. Çoğumuz HS’nin farkındalığını yaymak için beraber çalışırsak, ümit ederim ki bir dahaki sefere semptomlar ortaya çıktığında, Hidradenitis Suppurativa’yı daha süratli tedavi eden bir hekim bulabilirler. Daha süratli teşhis anahtardır.

 

Online Danışma Hattı

 

a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir