HS Hastalığı

HS Hastalığı Forum Blog

Hidradenitis Suppurativa’da Erken Teşhis

Hidradenitis Suppurativa’da Erken Teşhis

HS tanısı konmasının ortalama 7 yıl sürdüğünü biliyor muydunuz?

Bu 7 yıl boyunca, HS semptomları genellikle yanlış teşhis edilir ve bu nedenle kötü muamele görür. Bu vakaların çoğunda, HS’Lİ bir kişi başlangıçta doktora gittiğinde, genellikle 1.veya 2. aşamadadır. Hidradenitis Suppurativa’yı tedavi eden bir doktor veya HS’Yİ teşhis edebilen bir uzman bulduklarında, geri dönüşümsüz cilt hasarına yol açabilir.

Bu nedenle, farkındalığı artırmaya ve daha hızlı bir teşhis koymaya yardımcı olmak için doktorunuz Hidradenitis Suppurativa hakkında bilmesini istediğimiz maddeleri listeledik.

Teşhis konulmasına yardımcı olabilecek, sorulabilecek yeterince basit iki soru vardır.

Son 6 ayda bir çıban salgını yaşadılar mı?
Birden fazla çıban var mıydı ve birden fazla bölgede mi bulunuyordu?
Hasta her iki soruya da evet cevabı verdiyse ve çıbanlar yukarıda vurgulanan ortak alanları gösteriyorsa (koltuk altı, göğüs altı, kasık ve uyluk) bu Hidradenitis Suppurativa olabilir.

HS kendisini başka yerlerde de gösterebilir.

HS’den en çok etkilenen alanlar koltuk altı, kasık, nefes altı, uyluk ve kalçadır. Ancak bunlar etkileyebileceği tek alan değildir.

HS ayrıca baş, boyun, kulaklar, kollar, el, bacaklar, ayaklar ve sırtta da görülebilir. Bazen HS bu bölgelerde ortaya çıkarsa, doktorlar bunu teşhis etmekte tereddüt edebilir çünkü HS’nin ortaya çıkması “tipik olan alan” değildir.

Bende yok demeyin

Teşhis almaya çalışırken birçok HS savaşçısına yeterince yıkamadıkları söylenir. Bu çok utanç verici olabilir ve gereksiz kişisel imaj sorunlarına neden olabilir, ancak en önemlisi, basitçe doğru değildir. HS’nin kendi kendine bakım ile kanıtlanmış bir bağlantısı yoktur. Dünyanın en temiz insanı olabilirsiniz ve hala HS geliştirebilirsiniz.

İşte orada, doktorlarımızın HS hakkında bilmesini istediğimiz 5 şey var. Hepimiz HS’nin farkındalığını yaymak için birlikte çalışırsak, umarım ki bir dahaki sefere semptomlar ortaya çıktığında, Hidradenitis Suppurativa’yı daha hızlı tedavi eden bir doktor bulabilirler. Daha hızlı teşhis anahtardır.

 

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

 

a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir