HS Hastalığı

HS Hastalığı Forum Blog

HS Hastalığı Geniş Açıklama

HS Hastalığı Geniş Açıklama Tedavisi Hidradenitis Suppurativa (HS) Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

HS Hastalığı Geniş Açıklama HS Hastalığı Geniş Izahat, hs hastalığı erkekler, hs hastalığı hanımlarda, Hidradenitis supurativa hanım, Hidradenitis supurativa adam, organik tedavisi, Organik Bitkisel Tedavisi Çaresi.

HS Hastaları İçin Data HS Nedir?

Hidradenitis suppurativa (“yüksek sıklıkta göze çarpma”) olarak vasıflandırılan kronik bir cilt hastalığıdır. Kıl foliküllerinin tıkanması (tıkanması) ve arkasından ter bezlerinin iltihaplanması ile oluşur. ( HS Hastalığı Tedavisi )

Lezyonlar en sık cilt-cilt temas bölgelerinde görülür:

kolların altında (aksiller alan), kasıklarda, kalçaların çevresinde anüs ve üreme organlarının etrafındaki bölge ve göğüslerin altındaki ve altındaki cilt. Hanımlarda koltuk altları, kasık ve meme bölgeleri en sık etkilenir. Erkekler en sık anüs çevresinde ve kolların altında HS lezyonlarına haizdir ve ek olarak boynun arkasında ve kulakların arkasında ve kulaklarında da HS olabilirler. ( HS Hastalığı Tedavisi )

HS neye benziyor ve iyi mi hissediyor?

deri altı sivilce yada kaynamaya benzeyen kabarık kırmızı bir çarpma. Kimi zaman HS hastalığı lezyonlarında iki yada daha çok “kafa” bulunur. Bu lezyonlar çoğunlukla karıncalanır ve yanar ve artan terleme ile ilişkili olabilir. Tıbbi yardım olmadan, HS çoğu zaman zaman içinde daha şiddetli hale gelir. Daha acı verici hale gelir ve lezyonlar büyür ve açılabilir, muhtemelen kanla karışan kalınca, fena kokulu bir sıvıyı sızdırabilir. ( HS Hastalığı Tedavisi )

Sonrasında, derin apseler gelişir ve tünel benzeri izler (sinüsler) oluşturmak için cilt altında birbirleriyle bağlantı kurabilirler.

Bakteriler bu sinüslerde büyür ve bu da sıvının cildin yüzeyine boşalmasını sağlar. Bir süredir sinüs izleri olan insanlarda, derinin altındaki ipler şeklinde görünen izler oluşur. En fena durumlarda, kas ve öteki dokular dahil, sinüs izlerinin ağları vücutta daha derin oluşabilir. Ciddi HS hastası kişilerin kollarını yada bacaklarını serbestçe hareket ettirme kabiliyetlerini sınırlayabilen izleri vardır. ( HS Hastalığı Tedavisi )

HS Hastalığı Geniş Açıklama

Klinisyenler Hurley evreleme sistemini kullanarak HS’yi hastalığın ciddiyetine nazaran sınıflandırabilir yada “derecelendirebilir”:

• Hurley evre I: bir yada daha çok iltihap var, sadece hiçbir sinüs izleri oluşmamış ve hiçbir iz gelişmemiş

• Hurley evre II: çözülen ve tekrarlayan bir yada daha çok iltihap var; sinüs izleri ve yara izleri görülür.

• Hurley evre III: Vücudun tüm bir alanı katılır; çoklu apseler ve birbirine bağlı sinüs izleri vardır.

HS’nin sebepleri HS’nin sebebi hemen hemen bilinmemektedir.

Bazı kişilerin, bilinmeyen sebeplerden dolayı, bu hastalığı geliştirmeye ötekilerden daha yatkın olduğu açıktır.

HS en sık 20’li ve 30’lu yaşlarda insanlarda görülür;

Çocuklarda ve gençlerde ender görülür ve yaşlı erişkinlerde yaygın değildir. Hanımefendiler, HS gelişiminde erkeklerden üç kat daha fazladır. Son olarak, bazı faaliyetler ve koşullar HS ile ilişkili görünmektedir. ( HS Hastalığı Tedavisi )

Bu faktörlerin aslen HS’ye niçin olduğuna dair bir kanıt bulunmamakla beraber, denetim, hastaların haiz olduğu HS alevlenme sayısını azalttığı görülmektedir. En sık HS ile ilişkili faktörler şunlardır:

• Sigara içme • Aşırı kilo / aşırı kiloluluk

• Deri kıvrımlarında cilde sürtünme, terlemeyi önleyici maddelerden tahriş ve travmadan saç köklerine travma şeklinde mekanik ve çevresel faktörler oldukca önemlidir. HS’nin bulaşıcı olmadığını bilmek ve fena hijyen, zayıf beslenme yada fazla şişman olmamaktan kaynaklanmıyor. Ter bezi HS hastalığı Forum

 

Online Danışma Hattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir