Hastalık kimlerde görülür?

Hastalık kimlerde görülür? ve tedavisi

Hastalık kimlerde görülür? (Köpek memesi hastalığı HS hastalığı ve tedavisi. Hastalık kimlerde görülür?, Hidradenitis Suppurativa, Tedavisi, Köpek memesi hastalığı, Ter bezi hastalığı, Koltuk altı iltihabı, Kasık bölgesi, Kati umar)

Hidradenitis suppurativa: Çoğu zaman erişkinlik süreci sonrası adım atar ve senelerce de-vam eder.

Köpek memesi hastalığı: Hanımlarda adam cinsiyete gore iki kat daha sık görülmektedir. Hastalığın erken tanı ve tedavisi; şikayetlerin gerilemesi, bulguların giderilmesi ve yeni lezyonların oluşumunun engellenmesi açısından faydalıdır.

Hastalık kimlerde görülür?Tedavisi

Hidradenitis kalıtsal bir hastalık mıdır?

Hidradenitis suppurativanın net sebebi şimdilik bilinmemektedir. Fakat kalıtsal etkenler bu hastalığın en önemli etkenlerinden birisidir. Bunun yanı sıra hormonlar, aşırı kilo, alkol ve sigara kullanımının hidradenitis supurativayı tetiklediği bilinmektedir.

En fazlaca hangi bölgelerde görülmektedir?

Hidradenitis suppurativa, koltuk altı, meme altı, kasık, göbek deliği çevresi, kalçaların arası, iç bacakların birbirine sürten alanı ve hanım cinsel organı benzer biçimde alanlarda sıkça görülmektedir.

Hidradenitisin cerrahi olmayan tedavi şekilleri haiz olunan mudur?

Erken tespit edilmiş hidradenitis suppurativa vakalarında ilaç tedavisi ile hastalığın ilerlemesi önlenebilmektedir. Fakat o bölgenin cerrahi olarak çıkarılıp bölgenin hijyenik hale getirilmesi bugünümüzde en etkili tedavi şeklidir.

Hidraadenitis yaralarının karakterleri nasıldır?

Hidradenitis suppurativa gördüğünüz bölgelerde başlangıçta cilt altından yüzeye oluşturulan küçük ve akıntılı yumrular ile karakterizedir. Bu süreğen yaralar zaman ile cilt altında tüneller şeklinde ilerleyebildiği benzer biçimde cilt yüzeyinde de akıntılı ve kaşıntılı yaralar şeklinde görülebilmektedir.

Ameliyatlar kaç seansta yapılmaktadır?

Hidradenitis suppurativa hastalığı bulunmuş olduğu bölgeye, yaranın ebatlarına ve derinliğine aynı zaman da hastanın haline da bakılarak tek seansta yapılabildiği benzer biçimde birkaç seansta da yapılabilmektedir.

Ameliyat zor bir ameliyat mıdır?

Her cerrahi operasyonun bulunmuş olduğu benzer biçimde bu ameliyatın da kişinin gövde direncine, yarasının ebatlarına ve dağılım bölgesine bağlı olarak güçlük derecesi artıp azalabilmektedir. Bu hususta ki en doğru bulguyu operasyondan önceki muayeneleriniz de hekiminiz sizin ile paylaşacaktır.

Ameliyat net çözüm müdür? Tekrarlar mı?

Hidradenitis suppurativa buluğ devreinden sonrasında adım atar. Uzun seneler devam edebilir ve vakitle kötüleşebilir. Bu hastalığın ilaçlar ile oluşturulan semptomlara yönelik tedavisi net çözüm değildir. O an amacıyla söndürüp geriletse de ilerleyen zaman da yinedan alevlenebilir. Kati çözüm cerrahidir. Eğer cerrahi iyi planlanır ve geniş alınır ise alınan bölgelerde gene görülmesi beklenmez.

Ameliyat hangi anestezi türü ile ne kadar sürede yapılmaktadır?

Hidradenitis suppurativa çoğunluk ile genel anestezi altında yara bölgesinin genişliği ve hangi bölgelerde bulunduğuna bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir.

Hidradenitis bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Fertleri toplumsal hayatdan uzaklaştırarak depresyona sokabilen HS bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte, tanısı fazlaca geç konduğu amacıyla bu hastalıkla birlikte yaşam sürdüren bireylerin yaşam niteliğini bozabilmektedir.

Ameliyattan sonrasında günlük hayata ne zaman dönülmektedir?

Hidradenitis operasyonlarından sonrasında kişinin haline da bakılarak 1-2 gün hastane de kalınması kafi olacaktır. Kişi aynı gün yiyecek yemeye ve kısa yürüyüşler hayata geçirmeye başlayabilir. Doktorun ön görmüş olduğu zaman da dikişler alınır ve hasta bir haftanın sonucunda günlük hayatına dönebilmektedir.

Ameliyat ağrılı bir ameliyat mıdır?

Tüm cerrahi operasyonlarında bulunmuş olduğu benzer biçimde ağrı hali kişinin bünyesine bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanı sıra ameliyat edilecek bölgenin genişliği, hangi bölgelere müdahele edileceği de ağrı halini etkilemektedir. Fakat hastane içinde olunacağı amacıyla burada ağrılar denetim altına alınabilmektedir. Daha arkasından da hekiminizun önerilmiş olduğu ağrı kesiciler ile bu dönem kolaylıkla atlatılabilir.

(Köpek memesi hastalığı HS hastalığı ve tedavisi. Hastalık kimlerde görülür?, Hidradenitis Suppurativa, Tedavisi, Köpek memesi hastalığı, Ter bezi hastalığı, Koltuk altı iltihabı, Kasık bölgesi, Kati umar)

Hidradenitis ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır?

Her cerrahi operasyon belirli seviyede risk taşımaktadır. Bu tehlikeler uygulanacak teknik, hastanın genel hali, hastalığın boyutu, söze girmek büyüklüğü ve daha bir çok nedene gore değişim gösterir. Bunun yanı sıra kanama, enfeksiyon, bölgenin iyi çıkarılamamasına bağlı olarak yinelaması ve anesteziden meydana gelen tehlikeler haiz olunantur.

Ameliyat arkasından nelere ilgi edilmektedir?

Ameliyat arkasından her cerrahi operasyonda bulunmuş olduğu benzer biçimde enfeksiyon, kanama vs tehlikelerin önüne geçilmesi adına hekimin tavsiyelerine tam manasıyla uyulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra operasyondan sonrasında ilk birkaç hafta fazlaca ağır egzersizlerden kaçınılmalı terlememeye itina gösterilmelidir.

(Köpek memesi hastalığı HS hastalığı ve tedavisi. Hastalık kimlerde görülür?, Hidradenitis Suppurativa, Tedavisi, Köpek memesi hastalığı, Ter bezi hastalığı, Koltuk altı iltihabı, Kasık bölgesi, Kati umar)

Ameliyat arkasından fazlaca görünür izler olacak mı?

Tüm cerrahi operasyonlardan sonrasında ameliyat bölgesinin genişliğine bağlı olarak bir iz kalmaktadır. Fakat bu izler zaman içinde görünürlüğünü önemli seviyede yitirmektedir. Hidradenitis ameliyatlarında da cerrahinin yapıldığı bölgelerde belirli bir oran iz kalmaktadır.

Hidradenitis suppurativa bulguları nedir?

En süregelen sendromu kara noktaların bulunmuş olduğu küçük çukur bölgelerdir. Bunun haricinde; kırmızı, titiz yumrular, ağrılı bezelye büyüklüğünde yumrular hidradenitis suppurativa bulgularıdir. Bunlar deri altında ilerleyen senelerce sürebilen büyüyen ve iltihaplanan yumrulardır.

(Köpek memesi hastalığı HS hastalığı ve tedavisi. Hastalık kimlerde görülür?, Hidradenitis Suppurativa, Tedavisi, Köpek memesi hastalığı, Ter bezi hastalığı, Koltuk altı iltihabı, Kasık bölgesi, Kati umar)

Hidradenitis Suppurativa Hangi Yaşlarda Görülmektedir?

Erkeklere oranla hanımlarda daha sık gördüğünüz tanınan hidradenitis suppurativa derhal derhal her yaş grubunda görülebilen bir cilt hastalığıdır. Fakat sık görülme yaşı buluğ ile 40 yaş içinde bulunmuş olduğu bilinmektedir.

HS HASTALIĞI FORUM

 

Online Danışma Hattı

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir