HS Hastalığı

HS Hastalığı Forum Blog

Hidradenitis Süppürativa

Hidradenitis Süppürativa ve tedavisi

((Hidradenitis Süppürativa, Köpek memesi hastalığı ve tedavisi, Kıl kökü iltihabı, Ter bezleri kanallar, Kan çıbanı, Kıl dönmesi, Doğal tedavisi, Kesin Çaresi))

Köpek memesi hastalığı; her iki koltuk altı, göğüs altları, boyun, kasıklar, bacakların birbirine sürten yüzü ve ano-genital bölge gibi özellikle yağ ve ter bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde oluşan bir hastalıktır.

Halk arasında “köpek memesi” olarak da bilinir.

Hidradenitis Süppürativa ve tedavisi

Hidradenitis Suppurativa Nedir?

HS Hastalığı Kronik deri iltihabı olarak nitlendirilen hidradenitis suppurativa, fazlalıkla koltuk altı bölgesinde görülür. Hidradenitis suppurativa halk arasında köpek memesi hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Vücudumuzda üç ayrı salgı bezi bulunmaktadır.

HS Hastalığı Bu salgı bezleri ekrin, apokrin ve seBaseöz olarak isimlendirilmektedir. Köpek memesi hastalığı, ter bezlerinin ya da başka cilt altı bezlerinin bulunduğu bütün bölgelerde görülebilir. Cilt altında ortalama bezelye büyüklüğünde şişlikler ortaya gelir. Bilye büyüklüğüne kadar gelebilen şişlikler iltihaplı olabilir. Özellikle kan çıbanı ve abse şeklinde olan Köpek memesi hastalığı, ter bezlerinin bulunduğu bölgelerin yanı sıra genital bölümde de oluşabilir.

HS Hastalığı Erkeklere oranla kadınlarda daha sık gördüğünüz belirti edilen Köpek memesi hastalığı, derhal derhal her yaş grubunda görülen bir cilt hastalığıdır. Fakat hidradenitis suppurativanın en sık görülme yaşı 20-25 arası bulunduğu belirtilmektedir. İlerleyici bir hastalık olan Köpek memesi hastalığı, vakit içersinde daha da ağırlaşarak yayılma gösterebilir.

HS Hastalığı İçe dönük olarak ortaya gelen bu şişlikler iltihaplı olup, bir vakit sonra açılarak kötü kokulu irini dışarı akıtabilir. Haftalarca ya da aylarca vakitbilen Köpek memesi hastalığı, keloid adı verdiği izler bırakarak iyileşir. Yaranın bulunduğu bölümde daha sonra fonksiyon kayıbına niçin olabilen Köpek memesi hastalığı, koltuk altında meydana gelir ise daha sonraları kolu yukarıya kaldırıp indirme gibi işlemlerde zorlanmaya sebep olabilir. Kurtulanlar ve yorumları HS FORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.