Hidradenitis Süppürativa

Hidradenitis Süppürativa ve tedavisi

Hidradenitis Süppürativa ((Hidradenitis Süppürativa, Köpek memesi hastalığı ve tedavisi, Kıl kökü iltihabı, Ter bezleri kanallar, Kan çıbanı, Kıl dönmesi, Organik tedavisi, Kati Çaresi))

Köpek memesi hastalığı; her iki koltuk altı, göğüs altları, boyun, kasıklar, bacakların birbirine sürten yüzü ve ano-genital bölge benzer biçimde bilhassa yağ ve ter bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde oluşan bir hastalıktır.

Halk içinde “köpek memesi” olarak da bilinir.

Hidradenitis Süppürativa ve tedavisi

Hidradenitis Suppurativa Nedir?

HS Hastalığı Kronik deri iltihabı olarak nitlendirilen hidradenitis suppurativa, fazlalıkla koltuk altı bölgesinde görülür. Hidradenitis suppurativa halk içinde köpek memesi hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Vücudumuzda üç ayrı salgı bezi bulunmaktadır.

HS Hastalığı Bu salgı bezleri ekrin, apokrin ve seBaseöz olarak isimlendirilmektedir. Köpek memesi hastalığı, ter bezlerinin ya da başka cilt altı bezlerinin bulunmuş olduğu tüm bölgelerde görülebilir. Cilt altında averaj bezelye büyüklüğünde şişlikler ortaya gelir. Bilye ebatlarına kadar gelebilen şişlikler iltihaplı olabilir. Bilhassa kan çıbanı ve abse şeklinde olan Köpek memesi hastalığı, ter bezlerinin bulunmuş olduğu bölgelerin yanı sıra genital bölümde de oluşabilir.

HS Hastalığı Erkeklere oranla hanımlarda daha sık gördüğünüz emare edilen Köpek memesi hastalığı, derhal derhal her yaş grubunda görülen bir cilt hastalığıdır. Fakat hidradenitis suppurativanın en sık görülme yaşı 20-25 arası bulunmuş olduğu belirtilmektedir. İlerleyici bir hastalık olan Köpek memesi hastalığı, zaman içersinde daha da ağırlaşarak yayılma izah edebilir.

HS Hastalığı İçe dönük olarak ortaya gelen bu şişlikler iltihaplı olup, bir zaman sonrasında açılarak fena kokulu irini dışarı akıtabilir. Haftalarca ya da aylarca vakitbilen Köpek memesi hastalığı, keloid adı verdiği izler bırakarak iyileşir. Yaranın bulunmuş olduğu bölümde sonrasında fonksiyon kayıbına niçin olabilen Köpek memesi hastalığı, koltuk altında meydana gelir ise daha sonraları kolu yukarıya kaldırıp indirme benzer biçimde işlemlerde zorlanmaya sebep olabilir. Kurtulanlar ve yorumları HS FORUM

 

Online Danışma Hattı

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir