HS hastalığı bulaşıcı mıdır?

HS hastalığı bulaşıcı mıdır? Köpek memesi hastalığı, ter bezleri

HHS hastalığı bulaşıcı mıdır? S hastalığının tedavisi, HS hastalığının çaresi, Köpek memesi hastalığı, Hidradenitis suppurativa (HS) nedir? Hidradenitis suppurativa (HS) emareleri nedir? Hidradenitis suppurativa (HS) bulaşıcı mıdır?.

Hidradenitis suppurativa (HS) nedir?

Köpek memesi hastalığı, Hidradenitis suppurativa (HS) nedir? Hastalığı yaşayanların kendini toplumsal ortamlardan soyutlamak durumunda hissettiği Hidradenitis suppurativa (HS) tedavisi mümkün bir hastalık mıdır?

Hidradenitis suppurativa (HS) emareleri oldukça net görülmektedir. Peki Hidradenitis suppurativa (HS) bulaşıcı mıdır? İşte Hidradenitis suppurativa (HS) ile ilgili merak edilenler…

(HS) hastalığı bulaşıcı mıdır?, Köpek memesi hastalığı, HS hastalığının tedavisi, HS HS hastalığının çaresi tedavisihastalığının çaresi, Ter bezleri, kıl kökü, Hidradenitis suppurativa.

Köpek memesi hastalığı Toplumda her yüz kişiden birinde rastlanan Hidradenitis suppurativa (HS), genel anlamda koltuk altları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerle nitelenen kronik bir deri hastalığı.

İnflamasyon bölgelerinde bir çok vakit ağrılı lezyonlar, nodüller ve çıbanlar şeklinde kendini gösteren hastalık; genel anlamda bazı ter bezlerinin (apokrin bezlerinin) bulunmuş olduğu bölgeler, memelerin altı, kalçalarda ve baldırların içi olmak suretiyle cildin sürtündüğü yerlerde bulunuyor.

Kişileri utandıran ve toplumsal yaşamdan uzaklaştırarak depresyona sokabilen HS enfeksiyöz ya da bulaşıcı bir hastalık olmamakla beraber, tanısı oldukça geç konduğu için bu hastalıkla beraber yaşayan kişilerin yaşam standardını bozuyor.

Köpek memesi hastalığıKöpek memesi hastalığı adıyla da malum HS

Köpek memesi hastalığı Her yaşta görülebilen ve toplumda “köpek memesi hastalığı” adıyla da malum HS, 20’li yaşlarının başlarındaki yetişkinlerde ortaya çıkıyor ve görülme sıklığı 50 ile 55 yaşından sonrasında azalıyor.

Hastaların bir bölümünde progresif (vakit içinde ilerleyen) bir seyir izleyen ve inflamatuvar bir bozukluk olan HS’nin vücudun kendi bağışıklık sistemindeki düzensizliklerinden kaynaklanıyor.

(HS)’nin dünyadaki görülme sıklığı

Köpek memesi hastalığı Hidradenitis suppurativa (HS)’nin dünyadaki görülme sıklığı genel popülasyonda %1 civarında.

Sadece bir çok vakit yanlış tanı konulması ve HS ile yaşayan pek oldukça şahıs semptomlarını anlatmakta ya da bir dermatologdan yardım istemekte güçlük çekmesi sebebiyle HS tanısı konan kişilerin sayısı tahmin edilenin oldukça daha altında kalıyor.

HS’ye olabildiğince erken tanı konup doğru bir halde tedavi edilmesi bilhassa progresif seyir izleyen vakalar için büyük ehemmiyet taşıyor.

 

Online Danışma Hattı

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir