Her İltihap Apse HS hastalığı mıdır?

Her İltihap Apse HS hastalığı mıdır?, Köpek memesi hastalığı, Hidradenitis suppurativa hastalığı mıdır? nedir?

Her İltihap Apse HS hastalığı mıdır?, Köpek memesi hastalığı, Hidradenitis suppurativa hastalığı mıdır? nedir?

Her İltihap Apse HS hastalığı mıdır?

((HS Hastalığı tedavisi nedir?)) Bilhassa HS’in süregelen olarak gördüğünüz bölgelerde (koltuk altı, kasık, kalça ve makat etrafı vb.) meydana gelen sert apselerin HS hastalığı olma olsılığı gerektiğince yüksektir. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

Fakat köpek memesi hastalığı ayırıcı tanı amacıyla doktora müracaat dilmesini gerekmektedir.

HS Nedir? Her İltihap Apse HS hastalığı mıdır?

((HS Hastalığı tedavisi nedir?)) Hidradenitis suppurativa (HS), genel anlamda koltukaltları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerle nitelenen kronik bir deri hastalığıdır.

Bu inflamasyon bölgelerinde bir çok vakit ağrılı lezyonlar, nodüller ve çıbanlar çıkmaktadır.

Bunlar genel anlamda bazı ter bezlerinin (apokrin bezlerinin) bulunmuş olduğu bölgeler, memelerin altı, kalçalarda ve baldırların içi olmak suretiyle cildin sürtündüğü yerlerde bulunur. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

HS, enfeksiyöz ya da bulaşıcı bir hastalık değildir.

Dermatologlarca kimi zaman “akne inversa” olarak da anılan HS, kişiden kişiye değişkenlik göstererek çeşitli şekillerde görülmektedir. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

Hafifçe derecedeki HS olguları minik şişkinliklerden, siyah noktalardan yada birkaç kistten oluşabilirken daha ileri evre hastalarında ise birden fazla reküren ve kimi zaman de kokulu akıntıları olan abseler görülür.

HS’nin yol açmış olduğu lezyonlar son aşama hastalık verici ve ağrılı olabildiğinden bu hastalıkla yaşayanların yaşam kalitesi bir çok vakit bozulmaktadır. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

HS deriyi tutan bir hastalıktır. HS’nin inflamatuar bir bozukluk olması bu hastalığın vücudun kendi bağışıklık sistemindeki düzensizliklerinden kaynaklandığı anlamına gelmektedir.

Her İltihap Apse HS hastalığı mıdır?

HS her yaşta görülebilir, sadece en oldukca 20’li yaşlarının başlarındaki yetişkinlerde ortaya çıkar ve 50 ile 55 yaşından sonrasında azalır. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

HS’nin dünyadaki görülme sıklığının genel popülasyonda %1 civarında olduğu belirtilmektedir.

((HS Hastalığı tedavisi nedir?)) Sadece bir çok vakit yanlış tanı konulması ve HS ile yaşayan pek oldukca şahıs semptomlarını anlatmakta ya da bir dermatologtan yardım istemekte güçlük çekmesi sebebiyle HS tanısı konan kişilerin sayısı bu tahmin edilenden oldukca daha azdır.

((HS Hastalığı tedavisi nedir?)) Tüm HS olguları progresif (vakit içinde ilerleyen) olmasa da, bazı HS olguları doğru yönetilmezse tekrardan ortaya çıkıp büyümeye devam edebilir.

Bunun sonucunda, HS’ye olabildiğince erken tanı konup doğru bir halde tedavi edilmesi ehemmiyet taşımaktadır.

HS hastaları için birinci adım, dermatologların la görüşüp doğru bir tanı konmasını sağlamaktır.

HS HASTALIĞINDAN KURTULANLAR YENENLER

 

Online Danışma Hattı

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir