HS Hastalığı

HS Hastalığı Forum Blog

Her İltihap Apse HS hastalığı mıdır?

Her İltihap Apse HS hastalığı, Köpek memesi hastalığı, Hidradenitis suppurativa hastalığı mıdır? nedir?

Her İltihap Apse HS hastalığı, Köpek memesi hastalığı, Hidradenitis suppurativa hastalığı mıdır? nedir?

Her İltihap Apse HS hastalığı mıdır?

((HS Hastalığı tedavisi nedir?)) Özellikle HS’in süregelen olarak gördüğünüz bölgelerde (koltuk altı, kasık, kalça ve makat etrafı vb.) meydana gelen sert apselerin HS hastalığı olma olsılığı gerektiğince yüksektir. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

Fakat köpek memesi hastalığı ayırıcı tanı amacıyla doktora müracaat dilmesini gerekmektedir.

HS Nedir?

((HS Hastalığı tedavisi nedir?)) Hidradenitis suppurativa (HS), genelde koltukaltları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerle nitelenen kronik bir deri hastalığıdır.

Bu inflamasyon bölgelerinde çoğu zaman ağrılı lezyonlar, nodüller ve çıbanlar çıkmaktadır.

Bunlar genelde bazı ter bezlerinin (apokrin bezlerinin) bulunduğu yerler, memelerin altı, kalçalarda ve baldırların içi olmak üzere cildin sürtündüğü yerlerde bulunur. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

HS, enfeksiyöz ya da bulaşıcı bir hastalık değildir.

Dermatologlarca bazen “akne inversa” olarak da anılan HS, kişiden kişiye değişkenlik göstererek çeşitli şekillerde görülmektedir. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

Hafif derecedeki HS olguları küçük şişkinliklerden, siyah noktalardan veya birkaç kistten oluşabilirken daha ileri evre hastalarında ise birden fazla reküren ve bazen de kokulu akıntıları olan abseler görülür.

HS’nin yol açtığı lezyonlar son derece rahatsızlık verici ve ağrılı olabildiğinden bu hastalıkla yaşayanların yaşam kalitesi çoğu zaman bozulmaktadır. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

HS deriyi tutan bir hastalıktır. HS’nin inflamatuar bir bozukluk olması bu hastalığın vücudun kendi bağışıklık sistemindeki düzensizliklerinden kaynaklandığı anlamına gelmektedir.

HS her yaşta görülebilir, ancak en çok 20’li yaşlarının başlarındaki yetişkinlerde ortaya çıkar ve 50 ile 55 yaşından sonra azalır. ((HS Hastalığı tedavisi nedir?))

HS’nin dünyadaki görülme sıklığının genel popülasyonda %1 civarında olduğu belirtilmektedir.

((HS Hastalığı tedavisi nedir?)) Ancak çoğu zaman yanlış tanı konulması ve HS ile yaşayan pek çok kişi semptomlarını anlatmakta ya da bir dermatologtan yardım istemekte güçlük çekmesi sebebiyle HS tanısı konan kişilerin sayısı bu tahmin edilenden çok daha azdır.

((HS Hastalığı tedavisi nedir?)) Tüm HS olguları progresif (zaman içinde ilerleyen) olmasa da, bazı HS olguları doğru yönetilmezse yeniden ortaya çıkıp büyümeye devam edebilir.

Bunun sonucunda, HS’ye olabildiğince erken tanı konup doğru bir şekilde tedavi edilmesi önem taşımaktadır.

HS hastaları için birinci adım, dermatologların la görüşüp doğru bir tanı konmasını sağlamaktır.

HS HASTALIĞINDAN KURTULANLAR YENENLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir