HS Hastalığı

HS Hastalığı Forum Blog

HS hastalarına cerrahlar mı dermatologlar mı bakar?

HS hastalarına cerrahlar mı dermatologlar mı bakar?

HS Tedavisi, Köpek memesi hastalığına cerrahlar mı dermatologlar mı bakar? Hidradenitis suppurativa hastalığına cerrahlar mı dermatologlar mı bakar?

Kıl kökü ve ter bezi iltihabı tedavisi, hastalığın türü, şiddeti, evresi, tuttuğu bölgeler ve yaygınlığı gibi çoğu faktör göz önünde bulundurularak belirlenir.

Birçok dalı ilgilendirmekle beraber çoğunluklu olarak dermatoloji ve cerrahi müdahaleler gerektiğinde de Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Genel Cerrahi tedavisi, uzmanlık alanları ter bezi iltihabı tedavisinde aktif rol oynar.

HS hastalarına cerrahlar mı dermatologlar mı bakar?Ortak ve asli olan gaye HS hastalığı’nin Tedavisi erken tanı ve tedavisi bulunduğu amacıyla ilk müracaat dilmesini gereken doktor sık sık dermatologdur.

Fakat cerrahlar tedavisi, doğrulusunda oluşturulan cerrahi tedavilerin de son derece olumlu neticeleri mevcuttur.

Hastalığın şiddetinin azaltılması, Tedavisi komplikasyonlarının engellenmesi ve tedavi bir bütündür.

Bu gayela ilk olarak bir dermatoloji doktoruna müracaat dilmesini ve onun yönlendirmesiyle başka dal doktorlarından yardım alınması ideal bir yaklaşımdır. HS HASTALIĞI FORUMU

Kendini böyle belli ediyor

Tedavisi Şiddetli ve ani başlayan ağrılar vardır.

Tedavisi Bu ağrılar, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak giderek daha büyük ağrılara sebep olur.

Koltuk altındaki iltihap aşırı büyüme gösterirse bir delikten dışarı akar.

Koltuk altında sertlik meydana gelir. Bu sertlik, Tedavisi iltihabın büyüklük derecesine göre değişir.

Yağ bezlerinin iltihaplanmasıyla kıl köklerinde bir çeşit sivilce oluşur ve dokuya yayılır. Bulaşıcı özellik gösterir.

HS  İlk zamanlar mercimek büyüklüğünde düğümler gelişir. Sonra derinleşir, apse olur, deri rengi koyulaşır ve ağrı da artar.

HS Çoğunlukla bakteri kaynaklı olan kıl kökü iltihabında cilde sürülecek antibiyotik kremler önerilir. Şiddetli veya tekrar eden vakalarda antibiyotik haplar tavsiye edilir.

HS Ortamda mantar olması durumunda mantara yönelik ilaçlar da tedaviye eklenir. Düzelmeyen vakalarda cerrahi olarak lezyonun temizlenmesi ve apse varsa boşaltılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.